2017-2019 m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programa „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“

 

 

Žolelių arbata – organizmui dovana

2019-12-10

 

Vaistai gydo nuo vienos ligos, arbata – nuo visų.

(Senovės kinų išmintis)

Lauke, paspaudus šaltukui ir pasirodžius pirmosioms snaigėms vaikai su didžiausiu džiaugsmu išgūžėjo į kiemą. Kai tik šaltukas nudažė skruostukus raudonai, o pirštukams pasidarė šalta, visi pradėjo kalbėti apie puodelį kvapnios arbatos.

Vaikai susidomėję laukė „Arbatėlės valandėlės“. Kiekvienoje grupėje vaikai ragavo įvairiausias arbatas: liepžiedžių, medetkų, erškėtrožių ir aviečių. Vaikai sužinojo, kad liepžiedžių arbata labiausiai tinka, kai sukyla didelė temperatūra, kad ji dar turi ir skausmą mažinančių savybių. Aviečių arbata padeda ne tik karščiuojant, bet ir kosint. Erškėtrožių arbatoje gausu vitamino C, kuris yra būtinas organizmui stiprinti, padeda įveikti nuovargį. Medetkų arbata ne tik skatina prakaitavimą, bet ir stiprina imuninę sistemą. Kai kurioms arbatoms naudojami tik augalų žiedai – medetka, liepžiedžiai. Erškėtrožių arbatai yra naudojamos uogos ir žiedai. Aviečių arbatai naudojamos uogos ir lapai.

Visi liko sužavėti arbatų spalvų įvairove, kurios keitėsi nuo gelsvos iki oranžinės, nuo rožinės iki skaisčiai raudonos. Kiekviena arbata buvo savaip skani. Vieni jas gardino citrina, kiti medumi.

Vaikai įsiminė: norint būti sveikiems, reikia būti gryname ore, gerti daug įvairiausių arbatų ir sveikai maitintis.

Renginys yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017-2019m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

„Arbatėlės valandėlės“ akimirkos

 

 

 

 
 

Teminė valandėlė vaikams „Saugi vasara 2019“

2019-05-09

 

Gegužės 6–9 d. „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje įgyvendindama sveikatos saugojimo ir stiprinimo programą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“, socialinė pedagogė Neringa Kojalienė vedė temines valandėles darželio ir priešmokyklinių grupių ugdytiniams tema „Saugi vasara“. Valandėlės tikslas – supažindinti vaikus su vasarą tykančiais pavojais, atskleisti būdus, kaip išlikti budriems ir saugiems. Su ugdytiniais buvo aptariami galimi saulės, vandens, gamtos, maisto pavojai. Ugdytiniai įgijo naujų žinių, kaip nuo šių pavojų apsisaugoti: kokias priemones naudoti apsaugai nuo saulės, kaip atsargiai elgtis vandenyje ir prie vandens, kaip apsisaugoti nuo gamtos kenkėjų, kaip saugiai elgtis kieme, miške ir gatvėje, kokį maistą rinktis vasaros metu.

Skatindama tikslingą naudojimąsi IKT technologijomis ir siekdama įtvirtinti  ugdytinių žinias apie saugų elgesį vasarą, socialinė pedagogė parengė jiems interaktyvius klausimus. Naudodamiesi „Kahoot“ programėle, ugdytiniai su planšetėmis pasitikrino, ką žino gerai ir kokias žinias dar reikėtų pagilinti.

 

Ir socialinė pedagogė, ir vaikai liko patenkinti veikla, kuri sukėlė daug įvairių emocijų. Pastebėjome, kad vaizdo medžiaga ir IKT naudojimas per veiklas didina ugdytinių žingeidumą, susidomėjimą nagrinėjama tema ir paįvairina ugdymo(si) procesą.

 

Teminės valandėlės „Saugi vasara 2019“ akimirkos

 

 

Šalpusniai

2019-04-26

 

Ką kuždėjosi šalpusniai prie upelio,

Prie upelio geltoni maži lašeliai?

Prie šaltos žemelės prisiglaudę,

Saulės spindulėlį gaudė.

 

Pirmieji vaistažolių sezoną pradedantys šalpusniai jau geltonuoja.Tai vienas iš pirmųjų augalų, kuris savo geltonais žiedeliais pasveikina mus su pagaliau atėjusiu pavasariu.

Paskutinį balandžio penktadienį mūsų lopšelio-darželio grupėse pakvipo šalpusnių arbata. Kaip teigia žolininkai, šalpusnis – vienas iš efektyviausių ir pagrindinių augalų, palengvinančių kosulį, o taip pat gebantis užmušti bakterijas, bei virusus. Gydo ne tik žiedai, bet ir koteliai. Suskinti žiedeliai ir koteliai džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Kai žiedeliai apvysta, juos galima suverti ant siūlo, taip jie greičiau išsausėja. Išdžiuvusius sudėti į sandarų indą ir laikyti tamsoje.

Vaikučiai sužinojo, kad šie maži kvapūs žiedeliai yra nepamainomas vaistas prieš įvairiausius organizmo uždegimus. Juos nustebino ir tai, jog šalpusnis ne tik gydo, bet ir įvairius ženklus žmonėms rodo. Šalpusnis anksti pražydęs yra pastebimas, nes savo žydėjimu tikrą pavasarį paskelbia. Daržininkams, savo geltonuojančiais žiedais primena, jog laikas sėti ankstyvąsias morkas, burokėlius, žirnius.

 

Vaikučiai ne tik pasigardžiuodami ragavo šalpusnio arbatą, pagardintą medumi ir citrina, bet ir piešė, žaidė, dėliojo žiedelius iš kamštelių ir kt.

 

Susipažinimo su šalpusniu akimirkos

 

Susipažinimas su vaistine ramunėle

2019-03-01

 

Penktadienio rytą įžengus į lopšelio-darželio grupes buvo galima užuosti malonų ir lengvą pavasario dvelksmą, kadangi visur aplink kvepėjo ramunėlėmis, medumi ir citrina. Tai daugeliui priminė, kad baigiasi žiema ir artėja pavasaris, o tokiu pereinamuoju laikotarpiu yra būtina saugoti ir stiprinti savo sveikatą.

Įgyvendinant sveikatos stiprinimo ir saugojimo programą vaikai susipažino su nauja vaistažole – vaistine ramunėle.

Ramunėlės džiovintų žiedų galima rasti kiekvienos mylinčios mamytės ar močiutės vaistinėlėje. Vaikučiui suskaudus galvytei, gerklytei ar pilveliui, pakilus kūno temperatūrai visada galima užplikyti kvapnių ramunėlių žiedų arbatą pagardinant ją citrina ir medumi.

Kadangi ramunėlės turi antimikrobinių savybių, jų arbatą galima gerti sergant peršalimo ligomis, bronchitu. O taipogi ir tada, kai vaikučiai nenori valgyti, nes ji skatina apetitą. Ramunėlių nuoviras naudojamas kosmetikoje, jų kompresais dezinfekuojamos žaizdas.

Ramunėlės –  labai aromatingi vaistiniai augalai. Jos žydi gegužės-rugpjūčio mėnesiais. Jų žiedeliai – balti ir smulkučiai, stiebelis – plonytis, šakotas, pasipuošęs plunksnas primenančiais lapeliais. Vaistams renkami tik žiedeliai, juos reikia skinti giedrą ir sausą dieną.

Džiovinti ramunėles reikia sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, kad negautų saulės spinduliukų. Gerai išdžiovinti žiedeliai yra šviesios spalvos, maloniai kvepia, tačiau turi kartoką skonį. Juose gausu vitaminų, eterinių aliejų gleivių, kartumynų ir kitų medžiagų.

Vaikučiai sužinojo, kad ramunėlių dabar daugiausia galima rasti tik soduose, daržuose ar pas močiutes gėlių darželiuose. Ankščiau jų augdavo įvairiuose dirvonuose, arimuose ar net šlaituose, tačiau dėl naudojamų chemikalų piktžolėms naikinti, čia ramunėlių galima pamatyti vis rečiau.

Daugelį vaikučių nustebino tai, kad vaistinė ramunėlė turi ir daugiau savo vardų, ją vadina marūna, ramune, ramule, ramuliuke.

Padiskutavę, patyrinėję, atlikę užduotėles, įgavę naujų žinių vaikai pasigardžiuodami ragavo ramunėlių arbatą ir  nekantriai spėliojo, su kokia arbatžole jie susipažins kitą mėnesį.

Susipažinimo su ramunėle akimirkos

 

Edukacinė valandėlė „Arbatėlė – sveikatėlė“

2019-02-01

 

Sausio pabaigoje Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje vyko edukacinė valandėle „Arbatėlė – sveikatėlė“, kurios metu startavo visus metus truksiantis susipažinimo su arbatomis ciklas. Ugdytiniai klausėsi visuomenės sveikatos specialistės Laimos Milašauskienės pasakojimo apie arbatas, jų naudą suskaudus pilvukui ar sloguojant ir sužinojo, kokios jos būna bei kaip tinkamai rinkti vaistažoles, jas džiovinti ir laikyti.

Pirmoji degustuota čiobrelių arbata. Vaikai galėjo iš arčiau apžiūrėti žoleles ir sužinoti, kad tai kvapūs puskrūmiai, turintys gulsčius arba kylančius sumedėjusius stiebus. Čiobreliai žydi visą vasarą, todėl rinkti jų galima prieš žydėjimą, žydint, net ir peržydėjus.

Smulkučiai čiobrelio lapeliai išskiria kvapnųjį eterinį aliejų, naudojamą gaminant dantų pastas, muilus, dezodorantus, gydomuosius kosmetinius kremus, burnos priežiūros skysčius ir prieskonių gamybai. Čiobrelių arbatos padeda sutrikus virškinimui, skaudant skrandžiui, kosėjant, sloguojant. Ugdytiniai apžiūrinėjo, uostė čiobrelio žolę ir skanavo iš jos pagamintą gardžią arbatą, ją pagardindami medumi ar citrina.

Veiklos akimirkos

 

Sporto šventė „Žiemos takeliu“

2019-01-24
 

 

Įgyvendinant sveikatos stiprinimo ir saugojimo programą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ sausio 23 d. mūsų įstaigoje vyko sporto šventė „Žiemos takeliu“. Jos tikslas – tenkinti vaikų fizinio aktyvumo poreikį, skatinti aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą.

Renginio pradžioje vyresniosios auklėtojos N. Lembutienė ir L. Račkauskienė pakvietė visas grupes papuošti savo eglutes Lietuvoje žiemojančiais paukščiais. Ugdytiniai  išklausė pristatymą apie juos. Paskui vaikų laukė sporto šventės organizatorių paruoštos užduočių stoteles. Savo jėgas ugdytiniai išbandė įvairiose užduotyse: čiuožė slidėmis, mėtė kamuoliukus per lankus, ledo ritulio lazda mušinėjo „sniego gniūžtes“, dalyvavo estafetėse. Didelį džiaugsmą vaikams suteikė piešimas spalvotu vandeniu ant sniego. Darželio kiemas pražydo gėlėmis, snaigėmis ir kitais ornamentais. 

O kokia šventė be apdovanojimų? Visos grupės gavo padėkas už aktyvų dalyvavimą sporto šventėje.

Šventės akimirkos

 

Morkos diena

2018-11-30

 

Šių metų lapkričio 30 d. grupėse buvo organizuota morkos diena. Kiekvienoje grupėje vyko pokalbiai apie šią daržovę. Auklėtojos ugdytiniams pasakojo, kodėl sveika valgyti morkas, supažindino juos su gerosiomis šios daržovės savybėmis ir joje esančiais vitaminais.

Ragaudami morkas bei klausydami auklėtojų pasakojimų, vaikai sužinojo, jog morkos stiprina visą žmogaus organizmą, didina atsparumą infekcijoms, saugo nuo mažakraujystės. Morkose tiek daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, kad jas galima vadinti sveikatos šaltinėliu. Morkos puošia bet kokį patiekalą ir tuo pačiu vaiko organizmą papildo vitaminu A.

Užsiėmimo metu mažieji plovė, skuto, ragavo morkytes, gėrė jų sultis. Gautų žinių apie morkos naudą įtvirtinimui vaikai atliko įvairias užduotėles, žaidė žaidimus, piešė, spalvino paveikslėlius.

Morkų dienos akimirkos 

 

 

Svečiuose Amsis ir bendruomenės pareigūnė

2018-10-17

Kelmės  „Kūlverstuko” lopšelyje-darželyje vyko popietė priešmokyklinių grupių ugdytiniams  „Aš saugus, kai žinau...“. Svečiuose dalyvavo ir  saugaus eismo klausimais kalbėjo Kelmės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Vilma Ancikevičienė ir policijos šuo Amsis (auklėtoja E. Vasiliauskienė). Vyresnioji meninio ugdymo pedagogė A. Norkūnienė su chorelio ugdytiniais padainavo susirinkusiems kelias daineles apie saugų eismą. Priešmokyklinukai varžėsi atlikdami įvairias užduotis, kurias paruošė priešmokyklinio ugdymo pedagogė metodininkė S. Šliožienė ir vyresnioji auklėtoja V. Labanauskienė.

Bendruomenės pareigūnė džiaugėsi jau turimomis vaikų žiniomis apie saugų eismą. Svečias dar kartą priminė visiems, kaip reikia elgtis gatvėje, kokie pavojai tyko užmiesčio kelyje, einant tamsiu paros metu, išlipus iš autobuso, nesegint atšvaisto. Po to vaikams buvo surengtas praktiškas žinių patikrinimas šviesoforo reguliuojamoje sankryžoje.

V. Ancikevičienė priminė vaikams, kad negalima pasitikėti gatvėje sutiktais nepažįstamais žmonėmis, neimti jų siūlomų daiktų, neįsileisti į namus svetimų žmonių, su jais nekalbėti. Apie tokius įvykius papasakoti tėveliams, auklėtojoms.

Prevencinė valandėlė „Aš saugus, kai žinau...”  iš sveikatos stiprinimo programos „Sveika gyvensena– gyvenimo būdas nuo vaikystės”.

Popietės akimirkos

 

 

Kopūsto diena

2018-09-28

 

Išsipuošęs, išsipustęs

Lysvėj maivosi kopūstas:

Pažiūrėkit į mane:

Juk esu gražus, ar ne?

 

Paskutinį rugsėjo penktadienį Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio darželio grupėse vyko kopūsto diena. Vaikai kopūstus apžiūrėjo, tyrinėjo, kokių spalvų ir formų jie gali būti. Ugdytiniai išvardino, ką galima gaminti iš kopūstų – verdama sriuba, gaminama mišrainė, balandėliai, taip pat prisiminė, kad jie gali būti rauginami. Ragaudami bei klausydamiesi auklėtojų pasakojimo, vaikai sužinojo, kiek kopūstai turi naudingų maisto medžiagų, vitaminų, kurie reikalingi tam, kad vaikai augtų stiprūs ir sveiki. Mažieji iš popieriaus kūrė kopūstą. Ugdytiniai prisiminė, kad kopūstus mėgsta ne tik vaikučiai, bet žvėreliai.

Ši ir kita veiklos apie sveiką gyvenseną ir sveiką mitybą vyksta įgyvendinant 2017-2019 metų sveikatos stiprinimo ir saugojimo programą „Sveika  gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės”.

Kopūsto dienos akimirkos

 

Žirnio diena

2018-03-30
 

 

Pailgam žaliam namely

Broliai žirniai puotą kelia.

Tai galvota sugalvota

Kelt žaliam namelį puotą.

Žirniai žaidžia ir juokauja,

 

Paskutinį kovo penktadienį Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio darželio grupėse vyko tikra žirnių puota. Vaikai ragavo žirnius – šaldytus, virtus, konservuotus, o ragaudami dalijosi savo patirtimi, kokiuose patiekaluose jie yra naudojami. Vieni prisiminė, kad iš žirnių verdama sriuba, kiti – košė, gaminama mišrainė. Ragaudami bei klausydamiesi auklėtojų pasakojimo, vaikai sužinojo, kiek žirniai turi naudingų maisto medžiagų, vitaminų, kurie reikalingi tam, kad vaikai augtų stiprūs ir sveiki. Mažieji iš krepinio popieriaus kūrė žirnių ankštis, stebėjo, kaip jie dygsta ir auga. Ugdytiniai prisiminė, kad žirnį ne kartą sutiko pasakose: senelis ir senelė lipo į dangų žirnio stiebu, lapė, viliodama gaidį iš lūšnelės, bėrė žirnius. 

 Žirnio dienos akimirkos

 

 

Citrinos diena

2018-02-26
 
 

Jau tradicija tapo kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje organizuoti sveikatingumo dieną. Vasario 26 d. grupėse buvo organizuota citrinos diena. Citrina – tai puikus vitamino C šaltinis, ji stiprina imunitetą, turi antivirusinių savybių. Auklėtojos priminė ugdytiniams, kad nuo seno citrinos sultimis ir aliejumi buvo gydomos įvairiausios ligos. Vaikai patyrė citrinos galią organizme – norėdami jaustis žvaliai, ragavo arbatą, pagardintą citrina, ir gėrė vandenį su griežinėliu citrinos.

Citrinos dienos akimirkos

 

 

Sveikatinimo renginiai darželyje, skirti Lietuvos 100-mečiui paminėti

2018-02-15

 

Geltona saulytė,

Žolytė žalia.

Raudona gėlytė –

Tai mūs Lietuva.

 

Minėdama atkurtos Lietuvos 100-metį, š. m. vasario 14 d. Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio bendruomenė, vyresniosios auklėtojos R. Valčiukienės iniciatyva, šventės paminėjimui kūrė ledo mozaiką. Vaikai, tėveliai ir auklėtojos ruošė ledo kūbelius, iš kurių darželio kieme dėliojo trispalvį užrašą„Aš myliu Lietuvą!“.

Iškart po šios iniciatyvos vyresniosios auklėtojos A. Buivydaitė ir D. Remeikienė bei auklėtojos E. Brazaitė ir J. Bernotaitė ventės dalyvius pakvietė į šventę „Kviečiame būrin visus – sportui šaltis nebaisus“ pagal įstaigoje įgyvendindamą ugdytinių sveikatos stiprinimo ir saugojimo programą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“. Nors žiema sniegu nebuvo dosni, bet šventės organizatoriai lauke parengė įdomias ir smagias rungtis bei užduotis. Ugdytiniai turėjo pataikyti į taikinius, čiuožti sniego kalneliu su rogutėmis, žaisti įvairias estafetes ir statyti sniego miestą. Kadangi ši šventė sutapo su Lietuvos šimtmečiu, visose rungtyse buvo naudojama Lietuvos vėliavos spalvas atitinkanti atributika – balionai, vėliavėlės, lankai, kėgliai.

Šventės metu netrūko ugdytinių juoko, išmonės, vikrumo ir išradingumo. Visur vaikus lydėjo ir drauge dalyvavo darželio darbuotojai. Visi džiaugėsi sniego miestu, kuris pasipuošė trispalvėmis vėliavėlėmis. Po smagių užduočių, šventės organizatoriai apdovanojo visas grupes padėkos raštais.

 

Šventės akimirkos

 

 

Česnako diena

2018-01-26
 

Ar žinote, kad česnakai gelbsti sergant peršalimo ligomis, bronchitu, ausų uždegimu,  esant danties skausmui, mažakraujystei, plaukų slinkimui, nusilpus organizmui...

Visa tai ir dar daugiau apie česnakus sužinojo mūsų ugdytiniai per ugdomąją veiklą. Šių metų sausio 26 dieną „Kūlvestuko“ lopšelio-darželio grupėse nosį kuteno  česnako kvapas. Oro sąlygos palankios peršalimo ligoms, todėl pats laikas ugdytiniams pažinti ir pamėgti gydomųjų savybių turinčią daržovę – česnaką. Grupių pedagogės bei ugdytinių tėveliai pasirūpino vaišėmis su česnaku. Mažieji ne tik lupo, pjaustė, uostė ir ragavo česnaką, taip pat buvo gaminami karoliai iš česnako skiltelių. Ši puošmena padės atbaidyti bakterijas ir virusus.  Gautų žinių apie česnako naudą  įtvirtinimui vaikai atliko įv. užduotis, žaidė žaidimus,  spalvino paveikslėlius.

Česnako diena  yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017–2019 m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Česnako dienos akimirkos

 

Džiovintų vaisių diena

2017-12-22
 
 

Šių metų gruodžio 22 d. Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio grupėse buvo džiovintų vaisių  diena, kurios metu ugdytiniai buvo supažindinti su įvairiais džiovintais vaisiais. Didelį susidomėjimą ugdytiniams sukėlė datulės, jų skonis, dydis, spalva. Grupėse ugdytiniai ragavo įvairius džiovintus riešutus, vaisius ir uogas, kalbėjo apie jų teikiamą naudą bei aptarinėjo džiovintų vaisių savybes. Džiovinti vaisiai – puiki alternatyva šviežiems vaisiams, juose išsaugomos visos naudingos medžiagos bei vitaminai, todėl jie yra sveikas ir maistingas užkandis vaikams ir suaugusiems.

 

Džiovintų vaisių dienos akimirkos

 

 
 

Morkų šventė

2017-11-10

 

Morkos – jaunystės šaltinis, jose tiek daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, kad šį šakniavaisį galima vadinti sveikatos šaltiniu. Šį kartą morkytė svečiavosi ir mūsų ugdymo įstaigoje.

Jau tapo tradicija, minint Europos sveikos mitybos dieną, darželyje organizuoti sveiko maisto vaišes. Lapkričio 10 dieną įstaigoje vyko renginys „Viskas iš morkų“, „Sulčių vaivorykštė“. Šventės dalyvius eilėmis apie morką pasveikino priešmokyklinio ugdymo auklėtojos-metodininkės V. Razminaitės ugdomi „Žiogelių“ grupės vaikai bei vyresnioji auklėtoja V. Ūselienė „Morkytės“ vaidmenyje. Visų grupių ugdytiniai  gavo dovaną – morkų ryšulėlį. Darželio bendruomenės nariai ilgai šurmuliavo salėje, ragavo iš morkų pagamintus patiekalus, džiaugėsi vieni kitų išradingumu ir kūrybiškumu, dalijosi receptais. Po šventės salėje, pažintis su morką tęsėsi grupėse. Vaikai tarkavo ir pjaustė rėmėjo jiems dovanotas morkas.

Renginys yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017-2019 metų sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Įstaigos administracija ir pedagogės dėkoja ugdytinių tėveliams už  bendradarbiavimą ir aktyvų dalyvavimą projektinėje veikloje ugdant vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius.

Renginio akimirkos

 

Kelyje būk atsargus!

2017-11-07
 

Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje vyko popietė priešmokyklinių grupių ugdytiniams „Kelyje būk atsargus!“. Svečiuose dalyvavo ir  saugaus eismo klausimais kalbėjo Kelmės rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas A. Valčiukas. Priešmokyklinio ugdymo grupės pedagogė metodininkė V. Razminaitė ir auklėtoja E. Vasiliauskienė išmokė „Žiogelių“ grupės vaikus eilėraštį „Šviesoforas“, daineles „Apie mašinėles“ ir „Šviesoforo akelės“, kurias kartu dainavo su priešmokyklinės „Boružiukų“ grupės ugdytiniais (akomponavo vyr. meninio ugdymo pedagogė A. Norkūnienė). Priešmokyklinukai varžėsi atlikdami įvairias užduotis, kurias paruošė vyr. auklėtoja V. Labanauskienė.

 Prevencijos poskyrio viršininkas A. Valčiukas džiaugėsi vaikų žiniomis apie saugų eismą. Svečias dar kartą priminė visiems, kaip reikia elgtis gatvėje, kokie pavojai tyko užmiesčio kelyje, einant tamsiu paros metu, išlipus iš autobuso, nesegint atšvaito. Po to vaikams buvo surengtas praktinis žinių patikrinimas šviesoforo reguliuojamoje sankryžoje.

Policijos atstovas akcentavo vaikams, kad negalima pasitikėti gatvėje sutiktais nepažįstamais žmonėmis ar įsileisti į namus svetimų žmonių, nereikia imti jų siūlomų daiktų, su jais nekalbėti. Apie tokius įvykius būtina papasakoti tėveliams ir auklėtojoms.

Prevencinė valandėlė „Kelyje būk atsargus!”  yra 2017-2019 m. sveikatos stiprinimo programoje „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės” numatyta veikla.

Popietės akimirkos

 

 

Mišrainių diena

2017-10-30

Šių metų spalio 27 d. „Kūlvestuko“ lopšelio-darželio grupėse buvo mišrainių gaminimo ir ragavimo diena. Grupėse ugdytiniai ne tik klausėsi auklėtojų pasakojimų apie jų pasirinktos mišrainės ingredientus ir jų naudą sveikai mitybai, bet ir žaidė žaidimus bei deklamavo išmoktus eilėraščius apie daržoves bei vaisius.

Prisiminę ir sužinoję daug naudingos informacijos apie daržoves ir vaisius, ugdytiniai skubėjo patys gaminti ir ragauti mišrainių. Kai kurie ugdytiniai tapo tikrais  virtuvės šefais – pasipuošė prijuostėmis ir kepurėmis. Mišrainės gaminimo receptas paprastas – reikia susmulkinti pasirinktus vaisius ar daržoves, užpilti ant jų jogurto arba padažo, ir mišrainė jau paruošta, ją galima ragauti.  Sunku pasakyti, ar ragauti, ar gaminti mišraines vaikams patiko labiau, tačiau visa tai jiems suteikė daug džiugių emocijų.

Mišrainių diena ir maisto gamybos dirbtuvėlės yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017-2019 metų sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Mišrainių dienos akimirkos

 

 

Vaidinimas „Vandens lašelio kelionė“

2017-05-18

 

Gegužės 18 d. Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio ikimokyklinio amžiaus  vaikai rinkosi į salę, kurioje vyko renginys, skirtas sveikatos stiprinimo ir saugojimo programai įgyvendinti.

„Kačiukų“ grupės pedagogė Rasa Valčiukienė su savo auklėtiniais parodė vaidinimą „Vandens lašelio kelionė“. Mažieji žiūrovai kartu su lašeliu keliavo po pasaulį, dalino vandenį boružėlėms, skruzdėliukams, gėlytėms. Pasakos herojai, numalšinę troškulį, linksmai dainavo ir šoko.

Grupių vaikai aktyviai įsitraukė į pokalbį apie vandens svarbą ir naudą mūsų gyvenime, atsakinėjo į klausimus. Patys mažiausieji, „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai, savo draugus nustebino  paruoštomis dovanėlėmis.

Iš renginio vaikai parsinešė ne tik gerą nuotaiką, bet ir   namų darbų užduotį. Grįžę į grupes, jie turės atlikti eksperimentą su vandeniu ir išsiaiškinti, kaip baltas popierius virsta spalvota vaivorykšte.

Renginio akimirkos

 

 

Svogūno diena

2017-04-28
 

Svogūnas – atrodo, įprasta ir neypatinga daržovė, tačiau kaip ir garsusis Čipolinas sugeba pravirkdyti bet ką – ir mamą, tėtį, ir močiutę, senelį, ir broliuką, sesutę, be to, pasižymi daugybe sveikatai naudingų savybių. Mokslo pasaulyje šis augalas vadinamas valgomuoju svogūnu, priklausančiu česnakinių šeimai.

Šių metų balandžio 28 dieną Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio ugdytiniai turėjo galimybę plačiau susipažinti su svogūnu ir jo teikiama nauda vaikams. Mažieji ne tik klausė auklėtojų, tėvelių pasakojimų, bet ir patys deklamavo eilėraštukus, minė mįsles, vaidino ištraukėles, apžiūrėjo svogūnų galvas ir jas sodino, spalvino. Nors ir virkdo svogūnėlis, skleidžia aštrų kvapą, bet visi norėjo jo paragauti.

Svogūno diena ir veiklos apie svogūną yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017-2019 metų sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Svogūnų dienos akimirkos

 

 

„Gaminu pats“

2017-04-28
 

2017 m. balandžio 28 d. socialinė pedagogė N. Kojalienė ir socialinė darbuotoja Ž. Kvintufelienė vedė integruotą socialinių įgūdžių ugdomąją veiklą „Gaminu pats“ „Spinduliukų“ ir „Žirniukų“ grupių vaikams. Veiklos tikslas – formuoti teigiamą požiūrį į sveiką mitybą nuo vaikystės.

Integruota veikla prasidėjo medžiagos žiūrėjimu, kaip kiti vaikai gamina vaisių salotas. Aptarus sveikos mitybos principus, ugdytiniai buvo kviečiami pasirengti salotų gaminimui. Užsiėmimo metu buvo formuojami ir įtvirtinami vaikų įgūdžiai, kad reikia plauti rankas prieš maisto gaminimą, tinkamai apsirengti, vaikams paaiškinta, kaip saugiai elgtis su peiliu. Gavę stalo įrankius, ugdytiniai pradėjo darbą: lupo vaisius, juos pjaustė, maišė salotas, serviravo stalą. Smagiausias veiklos momentas – salotų ragavimas, kurio metu vaikai patyrė daug gerų emocijų, o pačių pasigamintos salotos buvo pačios skaniausios.

„Gaminu pats“ veikla yra  2017-2019 m. sveikatos saugojimo ir stiprinimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ dalis.

Veiklos akimirkos

 

 

„Lietuvos mažųjų žaidynių 2017“ 2-asis etapas Naujojoje Akmenėje

2017-04-27
 

Respublikinio Lietuvos ikimokyklinių ugdymo įstaigų projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2017“ antrasis žaidynių etapas įvyko balandžio 26 d. Naujojoje Akmenėje, sporto centro salėje. Jame dalyvavo 9  apskrities ikimokyklinio ugdymo įstaigų komandos: Šiaulių „Žiogelio“, „Žirniuko“, „Žiburėlio“, Kelmės „Kūlverstuko“, Kuršėnų „Buratino“, Radviliškio „Eglutės“, „Žvaigždutės“, Naujosios Akmenės „Atžalyno“ ir „Buratino“ lopšelių-darželių komandos. Susirinkusius pasveikino mažieji šokėjai. Skambant Olimpiniam himnui buvo įnešta Olimpinė vėliava. Po nuotaikingos apšilimo mankštelės, komandų kapitonai išsitraukė savo varžovų numerius ir prasidėjo atkrentamosios žaidynės.

Komandos varžėsi 5-iose rungtyse: „Miklios kojos taiklios rankos“, „Draugystės traukinukas“, „Šok aukščiau, perduok greičiau“, „Išdėliok ir surink“, „Rieda rieda kamuolys“. Jos parodė savo greitumą, vikrumą, tikslumą, šoklumą, orientaciją, tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą bei savarankiškumą. Pedagogai čia buvo tik stebėtojai ir sirgaliai.

Po labai įtemptos kovos, teisėjams suskaičiavus visas klaidas, baudos taškus ir laikus, paaiškėjo, jog daugiausiai taškų surinko Kelmė „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio komanda ir užėmė I vietą. II, III, IV vietas pasidalino Kuršėnų „Buratino“, Naujosios Akmenės „Buratino“, ir Šiaulių „Žirniuko“ lopšelių-darželių komandos. Šios komandos gegužės mėnesį vyks į Jonavos arenoje organizuojamą festivalį.

Visi žaidėjai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis ir balionais.

„Lietuvos mažųjų žaidynių 2017“ sportinės varžybos yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017-2019 m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Už gebėjimą atstovauti respublikiniame renginyje, garsinti savo įstaigą ir miestą, patirti judėjimo džiaugsmą, bendrauti su bendraamžiais, įrodyti asmeninius sportinius gebėjimus dėkojame Justei, Tomai, Gerdai, Kristijonui, Rokui, Airidui bei jų tėveliams, o už olimpinių vertybių ugdymą – neformalaus ugdymo pedagogui Virginijui Valiuškai ir priešmokyklinio ugdymo pedagogei Silvai Šliožienei.

Žaidynių akimirkos

 

Morkos diena

2017-03-31
 

Kieno koja raudona?

Kas žalias kasas augina? –

Tai morkutė, tai saldžioji

Kyšo daržo tankumyne.

 

Šių metų kovo 31d. „Kūlvestuko“ lopšelio-darželio grupėse apsilankė daržovė – morka. Kiekvienoje grupėje vyko pokalbiai apie šią daržovę: auklėtojos ugdytiniams pasakojo, kodėl sveika valgyti morkas, supažindino juos su gerosiomis šios daržovės savybėmis ir joje esančiais vitaminais. Po teorinės dalies sekė praktinė veikla: ugdytiniai ne tik noriai pjaustė ir tarkavo morkas, bet ir jas ragavo. Po šios veiklos, vaikai įsijungė į kūrybines dirbtuvėles – piešė, spalvino ir lipdė šią daržovę, pasitelkdami savo išmonę ir neribodami fantazijos.

Morkų diena ir veiklos apie morką yra Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017–2019 m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Morkų dienos akimirkos

 

 

Sveikos gyvensenos ir higienos įgūdžių lavinimo savaitė „Kelionė į dantukų šalį“ 

2017-03-15
 

Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelyje-darželyje viena savaitė buvo skirta „Kelionei į dantukų šalį“. Šią  savaitę organizavo pedagogės A. Buivydaitė, G. Visockė ir socialinė darbuotoja Ž. Kvintufelienė, įgyvendindamos 2017-2019 m. sveikatos saugojimo ir stiprinimo programoje „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ numatytas veiklas. Numatyti teminės savaitės užsiėmimai padėjo ugdyti vaikų sveikatos saugojimo kompetenciją asmens higienos ir apsaugos srityje, skatino bendruomenės narių ir socialinių partnerių bendradarbiavimą.

Savaitės pradžioje buvo surengtos sveikatos ugdymo valandėlės. Jų  metu darželio visuomenės sveikatos priežiūros specialistė L. Milašauskienė ir dietistė I. Narbutienė bei Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos  biuro specialistė  A. Palubinskienė vaikams pademonstravo mokomąjį filmuką „Daktaro Triušio kelionė aplink pasaulį“, papasakojo, kodėl reikia rūpintis savo dantukais, kaip juos tinkamai prižiūrėti, ir praktiškai, naudodamos didžiulį dantų muliažą ir dantų šepetėlį, mokė vaikus teisingai valyti dantukus. „Spinduliukų“ ir „Žirniukų“ grupių vaikučiai dantų valymo procedūras atliko po pusryčių prausykloje.

Grupių pedagogės temą apie dantukus išradingai integravo į savaitės ugdymo procesą. Auklėtojos sveikatos saugojimo  kompetenciją ugdė vaikams prieinamais metodais ir būdais –  klausėsi pasakų „Dantuko Kapliuko istorija“, „Ėduoniuko ir Bakteriuko kelionė dantukų šalyje“, žiūrėjo animacinius filmukus „Dantų šepetukų karalienė“, „Paukščiukas Taris“, mokėsi L. Remeikienės dainelę „Dantukai“, piešė piešinius ir rengė parodėles. Priešmokyklinio ugdymo „Boružiukų“ grupės vaikai, lydimi  pedagogės S. Šliožienės,  lankėsi odontologijos kabinete. Vaikai suprato, kad visai smagu pasėdėti didelėje kėdėje, kad visai nebaisūs metaliniai vamzdeliai, o stomatologas -  tai draugas, pas kurį reikia apsilankyti kartą metuose ir patikrinti, ar dantukai „nesusirgo“.

Džiugino tai, kad į savaitės veiklas įsijungė ir tėveliai. Jie padėjo surengti nuotraukų parodėlę „Sveiki dantukai“, į kurią  sunešė įamžintas savo vaikų gyvenimo akimirkas. Tėveliai išklausė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės L. Balčiūnienės prevencinę paskaitą apie vaikų dantukų priežiūrą ankstyvajame amžiuje. Pranešėja akcentavo, kad tik rūpestinga dantų priežiūra nuo kūdikystės  gali išsaugoti sveikus ir gražius dantis. Specialistė atsakė į tėveliams aktualius klausimus apie burnos higieną, maisto poveikį dantims, dantų fluorozę, silantavimą.

Teminę savaitę užbaigė nuotaikingas renginys „Dantukų šalyje“. Pasakų personažai surengė  išbandymus, kuriuos vaikai lengvai įveikė  – atsakė į klausimus, atrinko burnos higienos priemones iš „Stebuklingos dėžutės“, kūrė „Dantukų valymo žemėlapį“, klijavo plakatus „Linksmas ir liūdnas dantukas“, rodė, kaip reikia teisingai valyti dantukus. Dantukų fėja ir jos draugai nusprendė, kad vaikučiai žino, kaip prižiūrėti dantukus, apdovanojo juos prizais ir priėmė į savo draugų ratą.

Tikimės, kad darželyje formuojamos sveikos gyvensenos pirminės nuostatos ir įgūdžiai teigiamai įtakos sveikatos saugojimo kompetencijos plėtojimo galimybes ateityje,  lems augančio žmogaus, kaip asmenybės, brandą.

Akimirkos iš sveikos gyvensenos ir higienos įgūdžių lavinimo savaitės „Kelionė į dantukų šalį“

 

Česnako diena

2017-03-03

Nuo senų laikų česnakas buvo žinomas kaip vaistinis augalas, kuriuo galima išgydyti daug ligų. Ir dabar česnakas dažnai vadinamas universaliu gydytoju, natūraliu antibiotiku.

Šių metų kovo 3 dieną „Kūlvestuko“ lopšelio-darželio grupėse buvo galima užuosti česnako kvapą. Nors Lietuvoje siaučia gripas, bet mūsų darželio ugdytiniai stengiasi nuo jo apsisaugoti, todėl auklėtojos supažindino vaikučius su česnako gerosiomis savybėmis ir paaiškino, kodėl būtina jį valgyti norint sustiprinti imunitetą ir nesirgti. Pedagogės kartu su grupių tėveliais pasirūpino, kad tądien vaikai paragautų įvairaus maisto su česnaku. Ugdytiniai ne tik lupo, pjaustė, smulkino, trynė, uostė česnaką, bet ir jį ragavo. Kartu su auklėtojomis vaikai darė sau karolius iš česnakų. Jiems buvo paaiškinta, kad nešiojami česnakų karoliai skleidžia kvapą ir atbaido virusus bei bakterijas.

Česnako diena ir pamokėlė apie česnaką yra „Kūlverstuko“ lopšelio-darželio 2017–2019 m. sveikatos stiprinimo ir saugojimo programos „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“ įgyvendinimo dalis.

Akimirkos iš veiklos

 

Svogūno dienaHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas